اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که افراد باید برای رسیدن به موفقیت دارا باشند و هر طور که شده، آن را در وجود خود تقویت کنن. اعتماد به نفس یک جور طرز فکر مثبت راجع به خودتان و توانایی هایتان است و درست همان موقعی که همه چیز به هم می ریزد می تواند به دادتان برسد و به شما کمک کند تا در برابر مشکلاتتان قوی باشید.

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا

برای این که تشخیص بدهید که اعتماد به نفستان بالا است یک سری ویژگی ها به شما معرفی خواهیم کرد که عبارتند از:

 • به خود اطمینان داشتن.
 •  
 • ریسک پذیربودن.
 • از گذشته درس گرفته و برای حال و آینده استفاده کردن.
 •  
 • دائما در حال یادگیری مطالب جدید بودن.
 •  
 • از دیگران به خوبی یاد کردن.
 •  
 • فردی کاریزماتیک بودن .
 •  

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس پایین

افرادی که اعتماد به نفس ندارند و یا حداقل اعتماد به نفسشان پایین است، یک سری ویژگی ها و علائم مشترک دارند که باعث می شود یه این حال و روز بیفتند.برخی از نشانه ها عبارتند از:

 • گوشه گیری و دوری کردن از جمع
 •  
 • با ترس و آهسته حرف زدن
 • ترس از انتقاد کردن از دیگران
 •  
 • ترس از انجام دادن کار ها
 •  
 • مقایسه کردن خود با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند!
 •  

این موارد که در بالا به شما گفته شد بعضی از نشانه های انسان های با اعتماد به نفس بالا و پایین است و نشانه های دیگری نیز وجود دارد که می توان به صورت شخصی مورد بررسی قرار داد. در ادامه به شما راه کارهایی خواهیم گفت که با کمکشان بتوانید تبدیل به فردی با اعتماد به نفس بالا شوید.

راه های افزایش اعتماد به نفس

یکی از مهم ترین مواردی که دانش آموزان عزیز باید در برخورد با دروس و امتحانات خود مخصوصا آزمون های مهمی مانند کنکور داشته باشند اعتماد به نفس بالاست که ما در بالا بعضی معیار های کم یا زیاد بودن اعتماد به نفس را بیان کردیم. اگر که واقعا دنبال موفقیت در درس و زندگی خود هستید لطفا به موارد زیر به خوبی توجه کرده و عمل کنید

1-باور داشته باشید که می توانید

اولین و مهم ترین مسیر از راه های افزایش اعتماد به نفس این است که خودتان را باور کنید. یعنی قبول کنید که می توانید شما هم تبدیل به یک فرد با اعتماد به نفس شوید. پس ابتدا با خودتان کنار بیایید که می توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، سپس خواهید دید که چه قدرت بالایی برای تقویت اعتماد به نفس در وجودتان ایجاد می شود.

2- جسورانه و جذاب صحبت کنید

دومین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس جسورانه و جذاب صحبت کردن است. افراد با اعتماد به نفس، مهم ترین شاخصه ای که دارند، نوع صحبت کردنشان است. تا کنون دیده اید که فردی که اعتماد به نفسش بالا باشد و آرام و سر پایین صحبت کند یا این که کم حرف باشد؟ مسلمأ خیر. همه افرادی که اعتماد به نفسشان فوق العاده بالاست، با صدای رسا و محکم صحبت می کنند که خیالشان بابت آن مطلب راحت شود. یعنی کاملا آنها را از آن مطلب مطمئن می کنند. این ویژگی افراد با اعتماد به نفس ، یکی از مهم ترین ویژگی های آنان در مقابله با دیگران است و می توان گفت به نوعی راز موفقیت آنان هم همین است.

3- همیشه در حال یادگیری باشید

یادگیری زیاد باعث می شود که اطلاعات شما زیاد شود و بتوانید در مورد مسائل مختلف نظر داده و وارد بحث شوید این مورد اعتماد به نفس شما را بسیار بالا می برد و تاثیرزیادی برروحیه ی خود باوری شما می گذارد .

4- خودزنی نکنید !

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس مربوط به دست کم نگرفتن خودتان می باشد . افراد بسیار زیادی وجود دارند که درجه و مقام خودشان را بسیار پایین می پندارند و فکر می کنند اصلا خوب نیستند! مثلا زمانی که یک فرد بدون اعتماد به نفس می خواهد سخنرانی کند، مدام می گوید که ببخشید من کمی استرس دارم، یا این که اصلا نمی توانم خوب صحبت کنم، یا حرف هایی که می خواهم بزنم شاید خیلی برایتان مفید نباشد.یا در مواقعی دیگر می گوید که لباسم اصلا خوب نیست،من نوشتن بلد نیستم، عرضه هیچ کاری را ندارم و...

5-مثبت اندیش باشید .

پنجمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس هم مربوط به ورودی های ذهن شما می باشد. افراد با اعتماد به نفس ، مثبت نگر هم هستند و نمی گذارند افکار منفی وارد ذهن آنها شود. آنها حتی در بدترین شرایط هم تمام تلاش خود را می کنند تا نکته ای مثبت از آن شرایط بهتری نسبت به دیگران داشته باشند، هم با کوچک ترین مسائل ناراحت و عصبانی نشوند و در نتیجه وقتی این اتفاق ها بیفتد، اعتماد به نفس بالاتری هم داشته باشند.

6-درست لباس بپوشید.

وقتی ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. لباس ها و لوازم مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید. لباس هایتان باید طوری باشد که موفقیتتان را نشان بدهد. لوازم شخصی شما نشان دهنده شخصیتتان است پس در انتخابشان دقت کنید.

7- از زبان بدنتان به درستی استفاده کنید.

زبان بدن هر کس نشان می دهد که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد .از چهره ی بعضی های می توان فهمید که حتی خودشان، خودشان را قبول ندارند.طوری خودتان را نشان دهید که می توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید . اگر اعتماد به نفس را درظاهرتان نشان بدهید و از زبان بدنتان به درستی استفاده کنید نه تنها حس می کنید که از پس هر چیزی بر می آیید بلکه دیدگاه دیگران هم نسبت به شما تغییر می کند و به توانایی هایتان اعتماد می کنند.

8- موفقیتی را که می خواهید به آن برسید تجسم کنید.

تجسم سازی ذهنی یکی از مواردی است که می تواند شما را به موفقیت نزدیک تر کند و انگیزه شما را برای رسیدن به هدف بیشتر کند بنابراین انسانی که دارای انگیزه ی بالا باشد اعتماد به نفس بالاتری نیز خواهد داشت. خود را زیاد درموقیعتی که دوست دارید فرض کنید!!!!

9- ورزش کردن به صورت مداوم انجام دهید.

ورزش منظم و روزانه می تواند از لحاظ روحی و جسمی به شما کمک کند تا اعتماد به نفستان را بالا ببرید.از لحاظ علمی تحقیقات نشان داده است که ورزش باعث ترشح شدن منظم هورمون می شود که این امر باعث نشاط شما و در نهایت آماده شدن روحیتان برای بالا بردن اعتماد به نفس می شود و همچنین داشتن تناسب اندام نیز باعث تقویت اعتماد به نفس می شود.

10-فقط خودتان باشید!

همین که خودتان باشید کافیست و کفایت می کند. گاهی اوقات افراد فکر می کنند که باید باید همه را راضی نگه دارند! اصلا مگر همچنین چیزی ممکن است؟ شما هر کاری که بکنید بلاخره یک عده از شما ناراضی خواهند بود.شما سعی کنید کار خودتان را انجام دهید و برای رضایت دیگران کار نکنید. وقتی فقط به دیگران توجه می کنید احساس می کنید که از خودتان هیچ قدرتی ندارید و مدام درگیر دیگران هستید و این حس اعتماد به نفس شما را به شدت کاهش می دهد.ولی وقتی کار خود را انجام می دهید و تمام قدرت را از خودتان بگیرید، اعتماد به نفس و خودباوری عجیبی درون شما متولد خواهد شد.

11- از حاشیه فرار کنید

یک سری افراد منفی باف هستند که مدام در حاشیه زندگی ما می گویند تو نمی توانی ، موفق نمی شوی، بلد نیستی و جملاتی از این نظیر. حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید، حرف های آنان روی شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت و در نهایت به نابودی اعتماد به نفس شما ختم خواهد شد. تا می توانید از این دسته از افراد فرار کنید و نگذارید حاشیه باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شما شوند.

12-آماده باشید

یادتان باشد برنامه ریزی جلوی عملکرد ضعیف را می گیرد.هر چقدر آماده تر باشید، احساس شایستگی و مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفس تان هم بیشتر می شود. آمادگی باعث می شود که اتفاق های بد و ناگهانی زندگی، نتوانند شما را شکست بدهند. همه چیز را در مورد کار، رشته تحصیلی، هدف ها و خلاصه هر چیزی که مسیر زندگی تان را به سمت موفقیت هدایت می کند یاد بگیرید. قبل از اینکه یک کار را شروع کنید به انتظارها و هدف هایتان در انتهای مسیر فکر کنید،اما خیلی بلند پرواز نباشید. هدفها و کارهای بزرگ را به قسمت های کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید.

 اعتماد به نفس

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مشاورسفید می باشد