نقش اعتماد به نفس در موفقیت کنکوری ها به قدری مهم و تاثیرگذار است که در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم

اعتماد به نفس یعنی به خود و توانایی هایمان باور داشته باشیم و یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در کنکور و سایر عرصه‌های زندگی محسوب می‌شود.
وقتی به عنوان یک داوطلب کنکور برنامه ریزی می کنید که یک برهه زمانی مشخصی را مشغول مطالعه شوید، افراد دیگری هم مانند شما و بعضی با شرایط یکسان با شما، قصد شرکت در کنکور را دارند.
پس شما تا اینجا با یک سری افراد که شرایط مشابهی دارید، هدف مشترکی هم داری پس وجه تمایز شما چه چیزی میتواند باشد؟ و چه کسی از بین شما به هدف خواهد رسید؟
اعتماد به نفس هر کسی در این شرایط مشخص کننده موفقیت اوست زیرا کسی که اعتماد به نفس دارد یعنی خود را باور دارد و کسی که خود را باور دارد مطمئن است که به هدفش خواهد رسید و در این راه نهایت تلاش خود را برای مطالعه می کند.
اعتماد به نفس یعنی خودباوری و خودباوری یعنی "من می توانم".

  • مطالعه دقیق و عمیق مباحث جزوه وکتاب درسی اولین قدم در یادگیری درست مباحث و کسب نتیاج درخشان در آزمون های آزمایشی و البته کنکور سراسری خواهد شد.مطالعه خط بر به معنای مطالعه خط به خط و کلمه به کلمه مطالب است در حالی که همواره باید زیر کلمات با مداد،خودکار و یا انگشتان دست حرکت کنیم و این مهمترین قدم در درک عمیق مباحث درسی خواهد بود.نت برداری حین مطالعه نیز کمک فراوانی در تثبیت اطلاعات در ذهن خواهد نمود. />
  • اهمیت تست زنی در دوران کنکور سراسری بر کسی پوشیده نیست اما مهمتر از آن تحلیل و بررسی دقیق تست هاست. به تجربه میتوان گفت کسانی که تحلیل دقیق تست هارا در برنامه مطالعاتی خود داشته اند، پیشرفت چشم گیری در امر مطالعه و همچنین در نتایج آزمون های خود داشته اند. عدم مراجعه سریع به پاسخ نامه تشریحی و سعی در حل دوباره تست ها،مطالعه عمیق پاسخ نامه حتی در تست هایی که درست زده شده است و نت برداری از نکات مهم تست ها به واقع موجب افزایش دانش داوطلبان و همچنین افزایش راندمان مطالعه خواهد شد.
  • مقایسه کردن:
  • هرگز توانایی های خودتان را با سایرین مقایسه نکنید، نقاط قوت و ضعف در هر کسی متفاوت است و مقایسه های شما رفته رفته باعث کاهش اعتماد به نفستان می‌شود .
  • ثابت قدم و مثبت اندیش باشید:
  • مثبت‌اندیش بودن موجب اعتماد به نفس میشود. ثابت قدم بودن یعنی طبق یک روال منظم درس ها را مطالعه و مرور کنید و تست بزنید. گاهی دیده می‌شود با نزدیک شدن به زمان آزمون یکسری داوطلبان کارهای عجیبی می کنند، به جای مرور، تست های جدید می‌زنند و غیره . همه اینها اضطراب و استرس را در فرد نشان می‌دهد که نتیجه عدم اعتماد به نفس و باور به خود است . مهمترین دستاورد اعتماد به نفس کاهش اضطراب و استرس است.
  • خودتان را از چیزی که حذف هستید کمتر نشان ندهید:
  • این رفتار بد در بسیاری از داوطلبان به عادت تبدیل شده مخصوصاً بعد از آزمون اگر از آنها پرسیده شود چطور بود؟ تمام منفی‌بافی ها را بر زبان خواهند آورد. کمتر داوطلبی می توانند جواب متناسب با توانایی های خود بدهد
 نقش اعتماد به نفس در موفقیت کنکوری ها به قدری مهم و تاثیرگذار است که در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مشاورسفید می باشد