۴ نکته کلیدی تا کنکور ۹۹

با نزدیک‌شدن به زمان کنکور سراسری و‌برای داشتن بیشترین راندمان در این مدت،لازم است داوطلبان به نکات مهمی توجه نمایند.از اهمیت این زمان طلایی همین بس که شاید بتوان‌گفت تمام تلاش یک ساله دانش آموز یک‌طرف،این یک‌ ماه یک طرف!
بحث جمع بندی دروس،دوره و آمادگی برای کنکور آنقدر پر اهمیت میباشد که اگر دانش آموزی به این زمان کم توجه باشد شاید منجر به از دست رفتن تمام تلاش های یک ساله اش گردد.در اینجا سعی کردیم به چند نکته مهم و کلیدی در دوران جمع بندی بپردازیم:

  • اصول جمع بندی
  • مهمترین کار یک داوطلب در این دوران این است که با توجه به ماهیت و‌ویژگی هر درس اقدام به دوره و جمع بندی آن درس نماید. زدن تست های کنکور سال های قبل و تحلیل آن ها کمک شایانی به شناسایی سبک سوالات هر درس در کنکور و همچنین دوره مناسب آن درس خواهد نمود. فراموش نکنیم نحوه دوره دروس رجوعی-دوره ای همچون ریاضی،فیزیک،عربی،زبان،اقتصاد وغیره با اصول دوره درس های دوره ای-رجوعی مانند زیست،شیمی،ادبیات،دینی،علوم و فنون و غیره متفاوت بوده و لازم است داوطلب با راهنمایی مشاور خود اقدام به مطالعه نماید.
  • هر ۳ روز یک بار یک‌کنکور سراسری
  • یکی از اقدامات مهم و تاثیر گذار در این دوران شرکت در آزمون های جامع کشوری و کنکور های شبیه ساز ( کنکور های سال های قبل) میباشد. انجام درست این فرایند کمک زیادی به شناسایی نقاط قوت و ضعف داوطلب، تمرین آزمون ۴ ساعته، تمرین مدیریت آزمون ، افزایش سرعت تست زنی و افزایش دقت مینماید. نکته مهم در این پروسه،فاصله بین دو آزمون در یک هفته بوده که داوطلب باید اقدام به تحلیل دقیق و بررسی کلیه سوالات نماید. بسیاری از سوالات کنکور مشابه و حتی همسان کنکور های سال های قبل میباشد.
  • تغذیه و خواب
  • بدون تردید از مهمترین عوامل تاثیرگذار در این دوران تنظیم ساعت خواب و داشتن رژیم غذایی مناسب میباشد.خواب به موقع و زود هنگام ( تا قبل از ساعت ۱۱) و بیداری در صبح زود ( ۶:۳۰ الی ۷) موجب تنظیم ساعت بیولوژیک بدن شده و ذهن داوطلب را برای شروع فعالیت در ساعات ابتدایی صبح آماده می سازد. تغذیه مناسب به معنای پرخوری نیست بلکه داشتن برنامه غذایی مناسب،مقوی و مفید به شدت در افزایش کارایی مغز موثر میباشد.صبحانه کامل، شام سبک وپر فیبر،استفاده از مواد مغذی همچون آجیل،سبزیجات،میوه و البته استفاده کافی از آب بسیار موثر میباشد. همچنین استفاده از مواد لبنی در وعده شام و عدم استفاده از مواد حاوی کافئین موجب خواب آرام می گردد.
  • حفظ آرامش و دوری از اضطراب
  • مدیریت اظطراب و حفظ آرامش قطعا فاکتور بسیار مهمی میباشد. داوطلب باید تا جای ممکن از هر گونه فضا و یا اشخاصی که موجب استرس و یا ایجاد انژی های منفی در وی میشوند دوری کند. کمتر به حرف اطرافیان به ویژه افراد غیر کارشناس توجه کند و فقط بر روی کار های خود متمرکز شود. عبادت، ذکرگفتن، مدیتیشن،موسیقی و اساسا هر چیزی که باعث افزایش آرامش می شود در این زمان موثر و مفید خواهد بود. فراموش نکنیم تمرکز بر انجام وظیفه به جای فکر کردن به نتیجه یکی از مهمترین علل کاهش استرس بوده و صد البته استعانت از خداوند بزرگ،دعا و توجه به معنویات عوال مهم تاثیر گذار بر حفظ آرامش و افزایش اعتماد به نفس میباشد. یادمان نرود که قلب ها آرام گیرد با ذکر خدا.
    به امید‌ موفقیت تمامی قهرمانان و تلاشگران مشاور سفید
 ۴ نکته کلیدی تا کنکور ۹۹

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مشاورسفید می باشد